Zavřít
Hlavní nabídka
Další informace
Buď v kontaktu
 Představení - Cestopisné přednášky

20 000 kilometrů vrakem do Pákistánu

datum konání 20.4.2023 18:00 - 20:00

160 Kč
Předprodej 130 Kč

Cestovatel Jan Rendl odložil pohorky a batoh a namísto dalšího sólového pochodu se vydal na cestu spolu se svým bratrem ve třicet let starém voze Subaru. První potíže na sebe nenechají dlouho čekat. Mechanik, který měl dát auto před cestou do pořádku, peníze určené na opravu spíše propil a na plno věcí se totálně vykašlal. Oba bratři tak musí poprvé tlačit už po pár stech kilometrech na srbsko-kosovské hranici a namísto obdivování přírodních krás se setkávají se svéráznými obyvateli zemí od Kosova, přes Albánii, Kurdistán a Írán. Ti se jim snaží všemožně pomoct.

Uprostřed prosrbské části Kosova křižují vesnici za vesnicí a pokoušejí se jim sehnat správný alternátor, v Albánii zase shání odtahovku, která je oklikou přes dva státy veze do hlavního města Tirany. V Turecku se problémy ještě stupňují, když je zběsilý řidič vytlačí na horské silnici a po jízdě střemhlav do škarpy je potřeba povolat do boje i místní bezpečnostní složky. No a v Íránu? Tam lidé rovnou odmontovávají matky z vlastního auta, aby pomohli například přidělat upadlé kolo. Jen zničený rozvodový řemen si nakonec po šílené logistické operaci musejí nechat dovézt až z Česka.

Přes všechny lapálie se vše netočí jen kolem auta. V Kosovu se Honza zvládne zamotat mezi minovými poli, v Bulharsku je málem zatkne policie v civilu a v tureckém Kurdistánu se zase zdaří navzdory těžké sněhové bouři výstup na biblický Ararat. S nejpřátelštějšími lidmi se pak bratři setkávají v Íránu – zúčastní se oslavy narozenin a málem i smuteční hostiny, omrknou černý trh s alkoholem či navštíví nomády. Především ale čelí restrikcím i kulturním rozdílům, které vycházejí jak z muslimské víry, tak z represí íránské diktatury. Přes nejdivočejší část země, Sistán a Balúčistán se nakonec dostanou až k pákistánské hranici. S ozbrojenou eskortou musí absolvovat stovky kilometrů územím častých teroristických výbojů ze sousedního Afghánistánu až do hlavního města Islámábádu. I odsud je však ještě hodně daleko do Himaláje a pod legendární horu Nanga Parbat, která málem zlomila i legendárního horolezce Reinholda Messnera…

Plakát k cestopisné přednášce

O přednášejícím

Jan Rendl je jednatřicetiletý cestovatel a spisovatel z Ostravy, autor tří cestopisů o pěších dobrodružstvích v Jižní Americe. Mimo svou roční pěší pouť z Kolumbie do Chile, projel například během několika měsíců stopem Evropu od Moldavska po Portugalsko a od Estonska po Řecko. Během pandemie covidu absolvoval pěší pouť od pobřeží Karibiku do nechvalně proslulého Medellínu a v týmu se svým bratrem dojel ve třicet let starém „vraku“ Subaru přes desítku zemí včetně tureckého Kurdistánu a Íránu až do Pákistánu a zpět.

Zaměřuje se především na chudší země, země s velkými sociálními rozdíly. Ve vyspělých státech byste jej našli jen výjimečně – zpravidla při horolezeckých výstupech v Alpách, kterých podnikl několik, včetně zdolání nejvyšší evropské hory, Mont Blancu. Horolezeckých sólo výstupů však má za sebou vícero i na dalších kontinentech.


Místo konání Kulturní a společenské středisko "Střelnice" Jazz klub
Čas konání 18:00

kontakt (zodpovědná osoba): Soňa Benková, sona.benkova@kassct.cz

Kontakt

Kulturní a společenské středisko "Střelnice"
Střelniční 256/1
737 01 Český Těšín
Email: info@kassct.cz
tel.: (+420) 558 712 695
ID datové schránky: tniwg7f
IČ: 00417556
DIČ: CZ00417556

Parkování

je možné v areálu KaSS, přilehlých ulicích, či bezplatném parkovišti u nedaleké OC Billa a centrálním parkovišti u autobusového stanoviště.

logo: Operačního programu INTERREG V-A Česká republika – Polsko, programové období 2014 - 2020, spolufinancováno z prostředků Evropského fondu pro regionální rozvoj prostřednictvím Euroregionu Těšínské Slezsko.
© 2023 Kassct.cz - Kulturní a společenské středisko "Střelnice", Střelniční 256/1, 737 01 Český Těšín Tel: (+420) 558 712 695 | frantisekpavlik.cz