Zavřít
Hlavní nabídka
Činnosti KaSS
 Kino - Alternativní tvorba

Aki Kaurismäki září v září

datum konání 31.8.2017 - 28.9.2017 17:30 - 19:00

Vstupné 80 Kč

Kino Central si pro vás připravilo malou filmovou přehlídku slavného finského řežiséra Akiho Kaurismäkiho. Každý čtvrtek v 17:30 přehrajeme jeden film z jeho celoživotní tvorby v remasterovaných podobách na velkém plátně!

plátnech znovu uvedou Kaurismäkiho film Stíny v ráji (1986), milostný příběh popeláře Nikandera a pokladní Ilony, ve kterém se poprvé objevuje Kaurismäkiho dvorní herečka Kati Outinen. V programu přehlídky nebude rozhodně chybět ani nejodlehčenější Kaurismäkiho film Leningradští kovbojové dobývají Ameriku, o pracovníkovi vodáren a neúspěšném sebevrahovi, který si sám na sebe najme vraha, ale jeho fatální plány mu nečekaně zkříží láska. Pětici filmů pokračuje drama téměř antických rozměrů Děvče ze sirkárny a Kaurismäkiho vrcholný film Bohémský život z roku 1992. Přehlídku završí film Druhá strana naděje, který byl na letošním Berlinale oceněn Stříbrným medvědem za nejlepší režii. Do českých kin vstoupí 27. července.

Filmový samouk a samorost Aki Kaurismäki (nar. 1957) je spolu se svým bratrem Mikou nejznámějším finským filmovým režisérem. Přízeň diváků si získal především parodiemi na „nejhorší rokenrolovou kapelu světa“, Leningradské kovboje. Jedinečný je svými svéráznými portréty helsinské periferie, která je plná nedbalých, melancholických, ale hrdých rytířů pevných zásad. Ve svých snímcích vytváří vlastní obraz Finska, tak zvanou Akilandii, v níž se mísí reálná situace země s ideální představou lidské solidarity a pospolitosti. Pro jeho snímky se periferie stává centrem a namísto slov si vystačí s trefnými hláškami, z nichž čiší smysl pro lakonický humor. „Čím pesimističtější jsem, pokud jde o život, tím optimističtější by měly být moje filmy.“ Za svoje filmy byl Kaurismäki mnohokrát oceněn, mj. nominací na Oscara či cenou Grand Prix v Cannes. Z letošního Berlinale si odvezl Stříbrného medvěda za nejlepší režii za svou novinku Druhá strana naděje.


Místo konání Kino Central

Režie: Aki Kaurismäki
Žánr: Komedie / romantický / drama / krimi / thriller
Země: Finsko
Rok: 1986-2017
Změní: Titulky

Pokladna:

Otevření pokladny: 17:00
Kontakt do pokladny: 558711106

Kontaktní osoba: kinocentral@kassct.cz
© 2017 Kassct.cz - Kulturní a společenské středisko "Střelnice", Střelniční 256/1, 737 01 Český Těšín Tel: (+420) 558 712 695 | frantisekpavlik.cz